תזונה, תנועה וכושר
לאורח חיים בריא
אמיר אורלי - מאמן מנטלי לירידה במשקל
צילום: שבי קדם

רוצים לרדת במשקל? לכו לישון!

אתם אוכלים נכון ואולי גם מתאמנים אבל בפועל לא ממש מצליחים לרדת במשקל ? אחת הסיבות לכך יכולה להיות חוסר שעות שינה. מדוע זה קורה?
אמיר אורלי
אמיר אורלי

בן 46, נשוי+3 מחולון, בעלים של תזונה ופעילות גופנית WIN . ירד 30 קילו בשנה וחצי

הסיבות לכך מגוונות. מחסור בשעות שינה גורם לשינוי בכמות של חלק מההורמונים המיוצרים בגוף כגון הורמון הגרלין, כפי שהוכח במחקר שפורסם ב 5 באוקטובר 2010, בAnnals of Internal Medicine ., מספר מצומצם בשעות שינה מקטין את היתרונות של דיאטה.

המחקר:

במחקר לקחו קבוצת אנשים, שבמהלך שבועיים נתנו להם לישון לילה שלם – כ 8 שעות ובשבועיים הבאים נתנו להם לישון 5.5 שעות בלבד. תוצאות המחקר הראו שפגיעה בשינה גרמה להגדלה ברמות של הורמון הגרלין – הורמון מעורר רעב ומקטין הוצאה קלורית – שגרם לכך שהם היו רעבים יותר.
כמו כן, במחקר הראו שמי שישן לילה שלם ומי ששנתו צומצמה ל 5.5 שעות איבדו את אותו משקל, עם זאת מי שישן לילה שלם, 50% מהמשקל שאיבד היה שומן לעומת מי ששנתו צומצמה שרק 25% מהמשקל שאיבד היה שומן, (כל שאר המשקל שאיבדו היה מסת גוף הרזה – ללא שומן, שזה בעיקר חלבון).

ידוע שבתהליך ירידה במשקל מטרתנו להוריד בעיקר שומנים כך שאם לא ישנים מספיק לא ממש מאבדים שומן גוף.

מעבר לתהליכים ההורמונאליים יש את נושא הריכוז – ככל שאנו עייפים יותר אנו מרוכזים פחות. כל מי שנמצא בתהליך של ירידה במשקל יודע שכדי להצליח בתהליך צריך לקבל החלטה מה אוכלים ומה לא, והחלטה נכונה נקבל כשאנו מרוכזים כלומר ערניים ולא עייפים.

וסיפור אמיתי מהחיים: מירב , אותה אני מלווה בתהליך הירידה במשקל, אמרה לי לאחר שאכלה חצי חבילת גלידה ערב קודם לכן, "הייתי ממש עייפה. הלכתי אתמול לישון מאוחר וקמתי מוקדם, וכשהגעתי הביתה הרגשתי צורך למשהו מתוק אז אמרתי לעצמי שאתנחם בקצת גלידה, ובלי לשים לב ירדתי על חצי חבילה."

רובנו מכירים את התחושה שחוזרים הביתה עייפים אחרי יום עבודה, ומוותרים על אימון שתוכנן מראש כי אין כוח. אם תחשבו טוב, תשימו לב שאין לכם כוח כי לילה קודם הלכתם לישון מאוחר וקמתם מוקדם ואולי אף "נתקעתם"מול הטלוויזיה או כל מסך אחר. הבעיה האמיתית היא שזה קורה לכולנו כמעט מדי יום.

כמה שעות שינה צריך?

ההמלצות מדברות על לפחות 7– 8 שעות שינה רצופה בלילה. הירדמות מול הטלוויזיה בסלון אינה נחשבת לחלק משעות השינה.

איך עושים זאת?

כל שעליכם לעשות הוא לבדוק מתי אתם צריכים לקום בבוקר ואז לספור אחורה 8 שעות ובהתאם לכך ללכת לישון. אם אתם אוהבים לצפות בטלוויזיה לפני השינה/ לקרוא ספר/ לשחק בפלאפון וכו' , הקדישו לכך זמן נוסף וכנסו למיטה לפני השעה המתוכננת לשינה.
זכרו ! שינה טובה בלילה היא חלק חשוב בשמירה על אורח חיים בריא, ויש לה השפעה גדולה מאוד על תהליך הירידה במשקל.

הצטרפות לתוכנית